Logo Klubu
Grafika losowa

O Unii Europejskiej

Ciekawostki o UE:

1. Mottem Unii Europejskiej jest „Jedność w Różnorodności”. Przesłanie tego hasła jest takie, że poprzez UE Europejczycy są zjednoczeni w wysiłkach na rzecz pokoju i dobrobytu oraz że mnogość kultur, tradycji i języków w Europie jest jej ważnym atutem.

2. Euro jest oficjalną walutą również w krajach znajdujących się poza UE. Do krajów nie będących w Unii Europejskiej, a używających euro jako oficjalnego środka płatniczego należą: Kosowo, Czarnogóra, Andora, Monako, Watykan i San Marino.

3. Flaga europejska jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Krąg złotych gwiazd reprezentuje solidarność i harmonię między narodami Europy.

4. Parlament wybiera spośród swych członków przewodniczącego na 2,5-letnią kadencję, który reprezentuje Parlament na zewnątrz i kieruje jego obradami. Obecnie przewodniczącym PE jest Jerzy Buzek.

5. Chociaż w Unii Europejskiej mieszka zaledwie 7% ludności świata, jej udział w handlu z resztą świata odpowiada za około jedną piątą globalnej wymiany handlowej.

6. Czy wiesz, że Unia Europejska leży na 5 kontynentach?
Poza Europą terytoria należące do Unii znajdują się w: Azji (Cypr), Ameryce Północnej (m.in. Martynika), Ameryce Południowej (Gujana Francuska), a także w Afryce (np. Ceuta, Reunion).

7. Czy wiesz, że dla urzędników Unii marchewka jest owocem?
Wcale nie jest to pozbawione sensu. Zapis taki wynika z tego, że w Portugalii dżem z marchewek jest tradycyjną potrawą. Marchewka została uznana za owoc, żeby nie komplikować przepisów dotyczących dżemów. Musicie przyznać, że jest pewne szczególne piękno w przepisach unijnych.

8. Czy wiesz, że padły propozycje umieszczenia reklam na jajkach?
Zaproponowano drukowanie tekstów reklamowych na skorupkach od jaj. Projekt jednak został odrzucony. Obecnie reklamy można umieszczać jedynie na pudełkach jaj.

9. Czy wiesz, że maskotka Unii Europejskiej nosi imię najjaśniejszej gwiazdy na niebie, Syriusza?
Jest nią niebieska, uśmiechnięta stonoga, która w każdym kraju występuje ubrana w charakterystyczne dla niego elementy narodowe.

10. Maszty przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu, na których zawisły flagi nowych krajów członkowskich, zostały wykonane w Stoczni Gdańskiej.

CYTAT

"Oczywiste jest, że Chiny staną się główną siłą gospodarczą na świecie. To, czego potrzebuje Europa, to odnalezienie nisz, w których może stać się liderem. Do tego potrzebne są bardzo duże inwestycje w badania, rozwój i edukację."

Joseph Eugene Stiglitz

Co powinno zostać zamieszczone na rewersie polskiego euro?